Háčkování a různé tvoření nejen na panenky Barbie
Advent
 
Zvonky

Už od 7. století předchází vánočním svátkům období adventu. Slovo advent je odvozeno z latinského "adventus" neboli příchod. Podle křesťanské liturgie je advent přípravnou dobou, dobou očekávání dvojího příchodu - narození Božího syna v Betlémě a zároveň Kristova druhého příchodu na konci věků a posledního soudu. Začíná čtyři týdny před Vánocemi a první adventní den je pro věřící začátkem nového církevního roku.

Adventní věnec

Advent provázejí 4 zapálené svíčky na adventním věnci. Zapalují se postupně od první do poslední neděle adventu. Víme však, co každá z nich symbolizuje? První zapálená adventní svíčka by měla naši mysl obrátit k tzv. paruzi, tedy k očekávání druhého Kristova příchodu a posledního soudu. Evangelium nás vybízí k bdělosti. Druhá adventní svíce pro druhý adventní týden je znamením pokání. Třetí adventní svíce patří k týdnu zvanému "Gaudete" podle prvního vstupního verše "Radujte se stále v pánu". Vážnou fialovou barvu pokání minulého adventního týdne tuto neděli vystřídá růžové mešní roucho, symbolizující předvánoční radost z očekávání Kristova narození. Zažehnutím poslední adventní svíce čtvrtou adventní neděli až do odpoledne Štědrého dne by věřící měli intenzivněji a s větší láskou rozjímat o událostech, které předcházejí Kristovu narození. Věřící si připomínají andělovo poselství Josefovi o čistotě Panny Marie, zvěstování Pána a důležitá starozákonná mesiášská proroctví.

 

Advent vrcholí vigílií (předvečer slavnosti) svátku Narození Páně, 24. prosince, který je zasvěcen prarodičům lidstva - Adamovi a Evě. Zapalování adventních svíček bývalo malou slavností ve všech křesťanských rodinách. Zkusme tedy i my dnes chvíli posedět v jejich mihotavém světle a porozjímat o tom, co nám vlastně tento magický a slavnostní čas přináší.


 
 
 
 
 

 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
27.11.2011 10:09:58
Ivana Kadlecová
KLIKNĚTE NA ODKAZ

KLIKNĚTE NA ODKAZ

timotosi@seznam.cz
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one