Háčkování a různé tvoření nejen na panenky Barbie
Advent
 
Zvonky

Už od 7. století předchází vánočním svátkům období adventu. Slovo advent je odvozeno z latinského "adventus" neboli příchod. Podle křesťanské liturgie je advent přípravnou dobou, dobou očekávání dvojího příchodu - narození Božího syna v Betlémě a zároveň Kristova druhého příchodu na konci věků a posledního soudu. Začíná čtyři týdny před Vánocemi a první adventní den je pro věřící začátkem nového církevního roku.

Adventní věnec

Advent provázejí 4 zapálené svíčky na adventním věnci. Zapalují se postupně od první do poslední neděle adventu. Víme však, co každá z nich symbolizuje? První zapálená adventní svíčka by měla naši mysl obrátit k tzv. paruzi, tedy k očekávání druhého Kristova příchodu a posledního soudu. Evangelium nás vybízí k bdělosti. Druhá adventní svíce pro druhý adventní týden je znamením pokání. Třetí adventní svíce patří k týdnu zvanému "Gaudete" podle prvního vstupního verše "Radujte se stále v pánu". Vážnou fialovou barvu pokání minulého adventního týdne tuto neděli vystřídá růžové mešní roucho, symbolizující předvánoční radost z očekávání Kristova narození. Zažehnutím poslední adventní svíce čtvrtou adventní neděli až do odpoledne Štědrého dne by věřící měli intenzivněji a s větší láskou rozjímat o událostech, které předcházejí Kristovu narození. Věřící si připomínají andělovo poselství Josefovi o čistotě Panny Marie, zvěstování Pána a důležitá starozákonná mesiášská proroctví.

 

Advent vrcholí vigílií (předvečer slavnosti) svátku Narození Páně, 24. prosince, který je zasvěcen prarodičům lidstva - Adamovi a Evě. Zapalování adventních svíček bývalo malou slavností ve všech křesťanských rodinách. Zkusme tedy i my dnes chvíli posedět v jejich mihotavém světle a porozjímat o tom, co nám vlastně tento magický a slavnostní čas přináší.

A zde přináším již dříve slibovaný recept na medové perníčky:

500g hladké mouky
150g mletého cukru
60g másla ( hery )
2 celá vejce
2 PL mléka
100g medu
1,5 lžičky perníkového koření
1 vrchovatá lžička sody
kdo chce, může přidat trochu kakaa

Vše důkladně zpracujeme na vále v hladké těsto, pokud se lepí , přidáme mouku. Těsto zabalíme do mikrotenu a necháme nejlépe přes noc v chladu. Pak vyválíme plát asi 5mm a vykrajujeme různé tvary. Pečeme v předehřáté troubě na pečícím papíře při teplotě 150°C 10 - 12 minut. Ještě horké potírám rozšlehaným vejcem pro lesk.

Po vychladnutí zdobíme bílkovou polevou.


1 bílek, 150g 3x prosátého mletého cukru, 1 lžička solamylu, 1 lžička citronové šťávy. Poleva musí být hladká a nesmí ztékat. Tu potom různě barvíme potravinářským barvivem , na lžičku kápnu vody, v ní rozmíchám barvu a toto následně vmíchám do základní bílé polevy..

Perníčky jsou sice tvrdší, ale brzy změknou.

Fotky jsem si bohužel omylem vymazala, mám jen pro inspiraci velikonoční perníčky. Fotky dodám později.

Jinak v odkazech vpravo na perníkové stránky.
Suroviny: 250ml mléka,110g oleje, 3 žloutky - rozmícháme a vlijeme do pekárny, 110g cukru krupice, 1 čajová lžička soli ,600g polohrubé mouky, 1 kostka droždí.
Všechno jsem promíchala v nádobě a nastavila program "Těsto". Po signálu jsem přisypala kandované ovoce , asi 100g. Múžete přidat sekané ořechy, rozinky, jak máte rádi.
 Těsto krásně vykynulo, nelepilo!
Na pomoučeném válu, nemusí být, těsto rozdělte na 9 dílků a z každého vytvarujte váleček. První, spodní část je upletena ze 4, druhá ze 3 a nahoru ze 2. Celou vánočku potřete rozšlehaným vejcem a nechte ještě chvíli nakynout.
 Pečte v rozehřáté troubě na 180°C asi 35 - 40 minut. Zkuste špejlí, jestli se těsto nelepí, Je vánočka hotová.
Já udělala z tohoto receptu 2, jednu menší pro Peťu a větší pro kluky a pletla jsem jen spodek ze 3 a na to hned pletenec ze 2. Bylo to rychle upečeno, malá za 25 a větší za 30 minut. Velkou jsem potřela rozpuštěným máslem a hned posypala ml. cukrem. Peťuli bez cukru. A jak to tak vidím, upeču ještě jednu, protože na zítra asi nezbude
Vyzkoušejte, určitě budete spokojeni.Dobrou chuť přeje Ivča
PC120902.JPG
PC120900.JPG
PC120898.JPG
KLIKNĚTE NA ODKAZ

KLIKNĚTE NA ODKAZ

timotosi@seznam.cz
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one